Zrezygnuj z piwnicy na rzecz taniego domu

Wbrew powszechnej opinii, budowa domu jednorodzinnego nie jest zarezerwowana wyłącznie dla inwestorów o ponadprzeciętnych zarobkach. Współczesne projekty domów dają możliwość stworzenia funkcjonalnego i energooszczędnego budynku przy jednoczesnej redukcji kosztów budowy. Poznaj czynniki, które wpływają na koszty budowy domu jednorodzinnego.

Powierzchnia użytkowa

Dobre projekty domów tanich w budowie powinny uwzględniać liczbę osób, która będzie zamieszkiwała budynek. Warto przewidzieć w projekcie tylko taką liczbę pokoi, która jest niezbędna do zapewnienia komfortowego użytkowania domu. Po przeprowadzeniu precyzyjnych wyliczeń okazuje się, że rezygnacja z jednego pokoju to oszczędność rzędu 30 tysięcy złotych. Co więcej, aby zapewnić właściwą funkcjonalność domu, budynek powinien mieć wydzielone strefy użytkowe:

  • dzienną z salonem;
  • wypoczynkową z sypialnią;
  • użytkową z kuchnią, łazienką, garażem i innymi pomieszczeniami pomocniczymi.

Mniej kondygnacji

W celu ograniczenia kosztów związanych z budową domu jednorodzinnego, warto zrezygnować z kolejnych kondygnacji nadziemnych. Projekty tanich domów ograniczają się do parterowych domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem, które pełni również rolę izolatora przed uciekającą przez dach energią cieplną – kliknij. Należy pamiętać, że kolejne kondygnacje to konieczność budowy stropów, murów i klatki schodowej, które wpływają na wzrost kosztów budowy.

Zrezygnuj z piwnicy

Przeglądając projekty domów tanich w budowie z trudem znaleźć można budynki z podpiwniczeniem. Koszty materiałów budowlanych oraz robocizny są nieproporcjonalnie duże do wartości całej inwestycji. Warto zatem zrezygnować z piwnicy na rzecz pomieszczenia gospodarczego w formie spiżarni lub kotłowni. Szacuje się bowiem, że budowa piwnicy w domu jednorodzinnym może podnieć finalny koszt jego budowy nawet o 30%. Warto pamiętać, że użytkowe poddasze również może pełnić rolę magazynową, a nie podniesie ono tak drastycznie kosztów, jak ma to miejsce w przypadku budowy piwnicy.