projekty domów z garażem

Dom z garażem w bryle budynku czy bez niego? Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Projekty domów z garażem dominują w katalogach biur architektonicznych. Tego typu bryły utrwaliły się na dobre w świadomości inwestorów i obecnie garaż często stanowi część nawet tradycyjnych domów w stylu dworkowym. Niekiedy można jednak usłyszeć głosy, jakoby lepszym rozwiązaniem był wolnostojący garaż lub wiata na samochody. Jak jest naprawdę? Przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań i wydajemy werdykt.

Projekt domu z garażem w bryle – nieprzeceniona wygoda

Największą zaletą posiadania garażu połączonego z domem jest ogromna wygoda takiego rozwiązania. Niezależnie od warunków atmosferycznych można w komfortowy sposób przejść z domu do samochodu i odwrotnie. Wygodniejsze i łatwiejsze stają się więc zarówno poranne wyjazdy do pracy, jak i np. wnoszenie zakupów czy pakowanie bagażnika przed podróżą. Projekty domów z garażem zwykle uwzględniają też dodatkową przestrzeń do przechowywania związanych z samochodem narzędzi i akcesoriów, a nawet innych przedmiotów, dla których mogłoby zabraknąć miejsca w domu, jak narzędzia ogrodowe czy rowery.

Umieszczenie garażu w bryle domu niesie też za sobą korzyści związane z niższym podatkiem od nieruchomości, a garaż wkomponowany w bryłę budynku zajmuje mniej miejsca na działce i zwykle prezentuje się bardziej estetycznie. W celu zachowania funkcjonalności i bezpieczeństwa należy pamiętać jedynie o dobrej wentylacji pomieszczenia i izolacji ścian oraz zastosowaniu „łącznika” w formie pomieszczenia gospodarczego między garażem a częścią mieszkalną.

Garaż wolnostojący – dla kogo?

Rozwiązanie polegające na umieszczeniu garażu w bryle domu nie przemawia jednak do wszystkich, przez co niektórzy inwestorzy decydują się na budowę osobnego garażu lub wiaty. Dom bez garażu może być rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli:

  • posiadasz dużą działkę budowlaną,
  • zależy Ci na rozłożeniu w czasie wydatków na budowę (garaż wolnostojący można dobudować w późniejszym terminie i przy wykorzystaniu niedrogich materiałów),
  • masz określone wymagania co do wyglądu bryły domu,
  • wjazd na posesję znajduje się od strony południowej (garaż od frontu zajmowałby w tej sytuacji znaczną część najlepiej oświetlonej elewacji).