domy parterowe z garażem

Garaż – w bryle budynku czy wolno stojący?

Garaż musi być, to oczywiste. Jednostanowiskowy albo na dwa samochody. Jak wiadomo, to miejsce nie tylko do przechowywania aut, ale i rowerów, sprzętu ogrodniczego i wielu innych mniejszych i większych przedmiotów. Tak więc budując dom jednorodzinny, musisz też pomyśleć o garażu. Możesz umieścić go w bryle budynku lub postawić oddzielny budynek.

Jak wbudować garaż w bryłę budynku?

Na garaż wolno stojący warto się zdecydować, gdy działka jest na tyle duża, by znalazło się tam miejsce na dodatkowy budynek z wygodnym dojazdem. Gdy natomiast działka jest niewielka, lepszym wyjściem jest zagospodarowanie jej na ogród, a garaż należy umieścić w bryle budynku. Domy parterowe z garażem rozwiązują ten problem na 3 sposoby:

-garaż na poziomie parteru,

-garaż na poziomie piwnicy,

-garaż dobudowany do jednej ze ścian domu.

Podstawową zaletą domów parterowych z garażem jest wygoda użytkowników, którzy suchą stopą przemieszczają się z i do samochodu, bez wychodzenia na dwór. A jak to się przedstawia w szczegółach?

Garaż na poziomie parteru – plusy i minusy

Niewątpliwym plusem jest oszczędzanie powierzchni działki. Minusem zaś zmniejszenie powierzchni mieszkalnej domu. Jednakże tak usytuowany garaż umieszcza się  często przy kotłowni, więc może też służyć jako miejsce przechowywania opału. Poza tym, gdy jest ocieplany (bywa też ogrzewany), to pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w sąsiadujących wnętrzach.

Taki garaż powstaje stosunkowo małym kosztem

Garaż na poziomie piwnicy – plusy i minusy

Koszt jego budowy jest wysoki, na co składa się:

-koszt wykopania piwnicy,

-koszt budowy wjazdu.

Jeśli taki garaż jest ogrzewany, wówczas pomieszczenie nad nim nie wymaga intensywnego ogrzewania. Poważną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że garaż nie pomniejsza powierzchni mieszkalnej domu.

Garaż dobudowany do budynku

Koszt jego budowy jest niższy niż budowa garażu wolno stojącego, bo ma jedną ścianę wspólną z domem. Jeśli jest ocieplany, pozwala na oszczędności w ogrzaniu sąsiadującego pomieszczenia. Jest równie wygodny w użytkowaniu jak poprzednie propozycje, gdy oprócz bramy wjazdowej jest też bezpośrednie przejście do domu.

Myślicie o budowie siedziby dla rodziny? Domy parterowe z garażem to mądry wybór.